The Best of Hyogo ~ひょうごの魅力「再」発見ツアー~
 

Poznając smaki Japonii – Nishiwaki

Ilona Maciejewska's visit to HARIMA
Name Ilona Maciejewska
From Poland
Time in Japan 5 months
visited day 2016/02/13 - 2016/02/14
area Nishiwaki city
HARIMA
"Poznając smaki Japonii – Nishiwaki"
2016/02/13 - 2016/02/14
イロナ2

Gdyby powiedziano mi, że w przeciągu zaledwie dwóch dni spróbuję ekskluzywnych specjałów kuchni japońskiej, będę przechadzać się korytarzami tradycyjnego japońskiego domu i oglądać kolekcję lśniących kimon w „tajemniczym pokoju”, ulepię własne mochi, zjem samodzielnie zwinięte makizushi, by to wszystko zwieńczyć iście królewską truskawkową ucztą, stwierdziłabym, że to mało prawdopodobne. A jednak, poprzez wzięcie udziału w dwudniowej wycieczce do miasta Nishiwaki, mieszczącego się w centralnej części prefektury Hyōgo (około 40 km na północ od Kobe).
Choć Nishiwaki jest niewielkim miastem, z pewnością jest w stanie wiele zaoferować osobom spragnionym doświadczenia kultury japońskiej, w szczególności jeśli chodzi o kulinaria. Pobyt w Nishiwaki kojarzy mi się bowiem z kuszącym aromatem gotowanej na wolnym ogniu wołowiny, chrupkością japońskich pikli, głębokim smakiem pożywnej zupy miso, delikatną strukturą mochi i nieopisaną słodyczą truskawek, a wszystko to podane w przepięknej oprawie, zachęcającej do jak najszybszego skosztowania potrawy. Długo będę pamiętać wirtuozerię potraw, jakie podano nam w Kenshin-tei w ramach lunchu, czy wykwintność kolacji zaserwowanej w Nishiwaki Royal Hotel. O ile lunch i kolacja zaspokoiły moją ciekawość odnośnie ekskluzywnej strony japońskiej kuchni, to ta część programu, w której wszyscy braliśmy udział w przygotowywaniu mochi oraz maki-zushi, pozwoliła mi jej doświadczyć w sposób namacalny. Jak dotąd bowiem, choć dane mi było zarówno brać udział w mochi-tsuki, jak i cieszyć się smakiem maki-zushi w ramach obchodzenia Setsu-bun, to nigdy jeszcze nie przyrządzałam tych specjałów samodzielnie.

イロナ3

Lunch w Kenshin-tei

Było to tym bardziej cenne doświadczenie, że odbywało się pod okiem japońskich mistrzów kuchni japońskiej, którzy nie tylko ochoczo udzielali porad i wskazówek, ale też nietrudzenie przychodzili z pomocą za każdym razem, gdy czyjeś mochi straszyło swym małym foremnym kształtem, a maki-zushi za nic w świecie nie chciało przybrać pięknej, lekko zaokrąglonej formy. Ciepła, wręcz rodzinna atmosfera towarzysząca tej części programu sprawiła, że ilekroć będę wspominać pobyt w Nishiwaki, przywołam na myśl widok promiennych uśmiechów jakże kobiecych starszych, japońskich pań, goszczących nas w Hidokei-no Oka-Kōen, smak przyrządzonej przez nie zupy miso i serdeczność, jaką nam okazały.

イロナ4

イロナ5

Kulinarna podróż trwała jednak w najlepsze i bynajmniej nie kończyła się na przygodzie z maki-zushi. Prawdziwa rozpusta nadeszła bowiem wraz z odwiedzinami Sweet Factory, plantacji truskawek, gdzie mieliśmy okazję skosztowania ogromnych, soczystych owoców hodowanych naturalnie, bez stosowania jakichkolwiek pestycydów. Muszę szczerze przyznać, że choć truskawki są jednymi z najbardziej popularnych owoców sezonowych w Polsce, to nigdy jeszcze nie jadłam truskawek tak dorodnych i tak słodkich jak właśnie tutaj, w okolicach Nishiwaki. Choć brzuch dosłownie pękał w szwach, a zdrowy rozsądek podpowiadał, aby odłożyć już koszyczek i zaprzestać przeczesywania truskawkowych krzaczków, ręce bezwiednie sięgały po co rusz większe i większe truskawkowe giganty.
Pobyt w Nishiwaki zakończył się szybko, niby za machnięciem magicznej różdżki. Okres tych dwóch dni będę wspominać niezwykle miło, a choć dane nam było poznać znacznie więcej niż tylko kulinarną odsłonę japońskiej kultury, to Nishiwaki zapisało się w mojej pamięci przede wszystkim jako miejsce pełne smaków i aromatów, które z całą pewnością należy odkryć, powoli i niespiesznie delektując się walorami lokalnych przysmaków i wszystkich tych pyszności, z których owo miasto słynie.

イロナ6


Access→
Nishiwaki city
Take the Special Rapid service bound for Himeji from JR Sannomiya station, transfer to Kakogawa line local train at Kakogawa station, alight at Nishiwaki-Shi station.

Link→
For more information, click the link below:
Official Website of the city:http://www.city.nishiwaki.lg.jp/kankotokusan/index.html

 
 
「本サイトに掲載されている画像・文章等の無断転載、引用を禁じます。」 Copyright(C) Hyogo International Association AllRights Reserved.